بیماری های زنان زایمان نازایی

دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان زایمان نازایی

سونوگرافی حاملگی سه بعدی و چهار بعدی


سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی
سونوگرافی سه بعدی یک روش سونوگرافی پزشکی است که اغلب در مورد سونوگرافی حاملگی و با استفاده از تصاویر سه بعدی جنین کاربرد دارد . به طور کلی ، چندین روش برای تشخیص اولتراسونوگرافی در حاملگی وجود دارد که متداولترین آن سونوگرافی دو بعدی است . در سونوگرافی سه بعدی ، برخلاف سونوگرافی دو بعدی که امواج صوتی مستقیما فرستاده می شوند ، امواج از زوایای مختلف تابانده شده و دریافت می گردند . لذا ، تصاویر سه بعدی و دقیق تری از جنین به دست می آید. استفاده کلینیکی این روش سونوگرافی عمدتا در مورد تحقیقات پزشکی روی جنین است ، گرچه اخیرا کاربرد بسیار محبوب و متداولی در بین خانم های حامله حتی در بین خانم های آمریکائی پیدا  کرده است چون استفاده از آن باعث ارتباط عاطفی قوی تری بین مادر و جنین می شود . تکنیک سونوگرافی چهار بعدی مشابه سونوگرافی سه بعدی است با این تفاوت که در سونوگرافی چهار بعدی تصاویر تاخیر ندارند و در زمان فعلی حرکت جنین گرفته می شوند .
اگرچه هیچ شواهدی مبنی بر مضر بودن سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در دست نیست ولی انجمن سونوگرافی آمریکا توصیه می کند که این نوع سونوگرافی ها فقط در مواردی که کاربرد دارند ، انجام شوند . گزارش طبیعی و نرمال سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در حاملگی نبایستی این تصور کاذب را برای مادر و پزشک ایجاد کند که هیچ نوع مشکلی برای جنین وجود ندارد و انجام آزمایشات پره ناتال( مراقبت روتین بارداری ) برای تمامی خانم های حامله جدا از انجام این سونوگرافی الزامی است . بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در بارداری ، بین هفته 24 تا 32 حاملگی است تا بتوان ناراحتی های مادرزادی جنین از قبیل لب شکری ، کام شکری ، اسپاینا بیفیدا ( نقایص ستون فقرات و نخاع جنین )  و مشکلات مادرزادی قلب جنین و نقایص اندام جنین نظیر چند انگشتی و پا چماقی و غیره را با آن تشخیص داد .
در مورد تعیین جنسیت جنین ، سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در هفته 16 حاملگی با دقت بسیار بالائی تا حد 99% می تواند جنسیت جنین را تشخیص دهد که دقت بسیار بالاتری در مقایسه با سونوگرافی دو بعدی محسوب می شود .
در آینده پیش بینی می شود که سونوگرافی سه بعدی جزئی از مراقبت های بارداری روتین و ضروری محسوب شود و حتی بیمه ها آن را پوشش دهند . سونوگرافی سه بعدی که در حال حاضر برای تعیین ناراحتی مادرزادی قلب مفید است ؛ ممکن است در آینده نزدیک برای تعیین اختلالات عصبی جنین و احتمال وجود فلج مغزی در وی بکار رود .  
انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی احتیاج به پر شدن مثانه ندارد ولی بسیاری از مراکز سونوگرافی برای گرفتن تصاویر دقیق تر از جنین به خانم های حامله پیشنهاد می کنند که از حدود 1 تا 2 هفته قبل از انجام سونوگرافی  خانم مقادیر کافی آب ( 32 اونس در روز ) مصرف کند .


برچسب‌ها: سونوگرافی حاملگی, سونوگرافی خاملگی سه بعدی و چهار بعدی, تعیین جنسیت جنین, بهترین متخصص زنان
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 7:57  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

ویدئو سونوگرافی در حاملگی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت 11:59  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

ویدئو باروری زنان - اسپرم ، تخمک ، جنین

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:13  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

سرطان پستان - تشخیص و درمان سرطان پستان

سرطان پستان پس از سرطان پوست شایع ترین سرطان تشخیص داده شده در بین خانم ها است .این سرطان هم در مرد و هم در زن می تواند رخ دهد ، گرچه در بین زنان بسیار شایع تر است .
آگاهی های عمومی در جامعه در مورد تست های بیماریابی آن و نیز روش های جدید تشخیص آن در مراحل اولیه و درمان زودرس آن منجر به بسیاری ازمرگ و میرهای ناشی از آن شده است .
علائم بیماری
نشانه ها و علائم سرطان سینه ممکن است اینها باشند:
   وجود یک توده و یا ضخامت در بافت پستان که 
متفاوت با سایر قسمت های اطراف حس میشود .
   ترشح خونی از نوک سینه
   تغییر در سایز و یا شکل سینه
  تغییر در پوست سینه شبیه به حالت پوست پرتقال و قرمزی و تورم آن
   نوک سینه فرو رفته به داخل
   پوسته ریزی در پوست نوک پستان و یا سایر قسمت های آن
چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟
گرچه اکثریت تغییرات سینه سرطانی نیستند ولی هر زمانی که شما احساس توده ای در سینه ویا تغییراتی در آن کردید ، به پزشک مراجعه کنید .
حتی اگر شما اخیرا یک ماموگرافی با نتیجه طبیعی داشته اید و دارای این تغییرات و یا توده هستید ، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید .
علل بیماری
علت بیماری سرطان سینه هنوز شناخته نشده است ولی پزشکان عقیده دارند که هر زمانی که سلول های بافت سینه دچار تغییرات رشد غیر طبیعی شوند ، سرطان رخ می دهد . این سلول ها ی سرطانی بسیار سریع تر از سلول های عادی رشد می کنند و در صورت دسترسی به مجاری لنفاوی سینه می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش پیدا کنند .
علت حدود 5 تا 10% از موارد سرطان سینه ، ارثی است . لذا به تمام افرادیکه در خانواده درجه اول آنها مثل مادر و یا خواهر و دختر ، سرطان سینه کشف شده است توصیه به انجام یک آزمایش خونی بنام

    BRCA1   و    BRCA2    برای تعیین وجود ژن سرطان سینه می شود . در افرادی که دارای این ژن هستند ، خطر ابتلا به سرطان تخمدان هم بالا می رود .
عوامل خطر ساز بیماری
سن بالاتر از 50 سال ،  جنس مونث ، نژاد سفید پوست و سابقه خانوادگی سرطان سینه و ژنتیک ، در معرض اشعه ایکس بودن ، چاقی ، شروع پریود در سن زودتر از 12 سالگی و یائسگی دیررس دیرتر از سن 55 سال و هورمون درمانی پس از یائسگی به مدت بیش از 5 سال و مصرف مشروبات الکلی می باشند .
تست ها و روش های تشخیصی
معاینه سینه توسط خود فرد ماهانه درست پس از اتمام پریود
معاینه سینه توسط پزشک سالی یکبار و در صورت لمس توده و یا بروز تغییرات غیر طبیعی در معاینه پستان توسط خود فرد زود تر از یک سال
ماموگرافی که یک نوع عکس برداری با اشعه ایکس از سینه ها می باشد و توصیه به انجام آن سالانه یا دو سال یک بار از سن 40 سال به بعد می شود .در صورت پیدا شدن هر نوع تغییر غیر طبیعی در ماموگرافی اولیه یا اسکرینینگ ، پزشک درخواست ماموگرافی تشخیصی را میکند که دقت بالا تری دارد .
سونوگرافی سینه که کیست های پر از مایع سینه را از توده های جامد که امکان سرطانی شدن بالاتری دارند به خوبی تشخیص می دهد .
ام آر آی سینه که با استفاده از اشعه مغناطیسی اطلاعات دقیقی از نوع ضایعه سینه در اختیار پزشک قرار می دهد .
درمان بیماری
درمان بیماری برحسب درجه بدخیمی سلول های سرطانی ( گرید ) و نیز وسعت گسترش ( متاستاز ) آن به سایر اعضا بدن متفاوت است . در مواردی که بیماری محدود به نسج سینه است ، برداشتن توده سرطانی ( لامپکتومی ) به تنهایی کفایت می کند ولی در موارد دست اندازی و گسترش بیماری به سایر اعضا بدن برداشتن سینه مبتلا و رادیوتراپی و شیمی درمانی برای بیمار الزامی است .
پیشگیری بیماری
          
در خانم های با خطر متوسط بیماری ، انجام حرکات ورزشی حداقل 30 دقیقه روزانه و نیز پرهیز از مصرف الکل و محدود کردن دوره هورمون درمانی یائسگی به حداقل زمان مورد نیاز و حداقل میزان مورد نیاز توصیه می شود . در ضمن اجتناب از چاقی و داشتن وزن متناسب مفید می باشد .
در خانم های با خطر بالای بیماری که با توجه به سابقه فامیلی وجود سرطان و وجود ژن بیماری مشخص می شود ، انجام شیمی درمانی پیشگیرانه با تاموکسیفن و رالوکسیفن که بلوک کننده های هورمون استروژن می باشند ، توصیه می شود .
در خانم هایی که ریسک بسیار بالائی برای ابتلا به سرطان دارند ، اخیرا توصیه به انجام عمل جراحی پیشگیرانه خارج کردن تخمدانها ویا برداشتن کامل هر دو پستان فرد می شود . 


برچسب‌ها: سرطان پستان, معاینه پستان, درمان سرطان پستان, تشخیص سرطان پستان, لمس توده در پستان
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:16  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

زایمان طبیعی پس از سزارین

زایمان طبیعی پس از سزارین


زمانی تصور میشد که هر خانمی که سابقه سزارین دارد ، حتما بایستی که تمامی وضع حمل های بعدی وی به طریق سزارین باید انجام شود . اما امروزه بسیاری از خانم هایی با سابقه یک یا دو بار سزارین، یک زایمان طبیعی را تجربه می کنند .
گزینه زایمان طبیعی پس از سزارین ممکن است که گزینه خوبی برای تمامی خانم ها نباشد . بسیار مهم است که قبل از تصمیم به انجام آن فواید و خطرات بالقوه آن را از قبل بدانیم .
حدودا 60-80% کسانی که سابقه سزارین دارند و اقدام به وضع حمل طبیعی می کنند موفق می شوند و اگر در جریان وضع حمل طبیعی مشکلی نظیر عدم پیشرفت زایمان و یا افت ضربان قلب جنین رخ دهد، بایستی که امکان اقدام به سزارین بیمار حداکثر تا نیم ساعت از زمان نیاز به آن مهیا باشد . در ضمن توصیه میشود که این وضع حمل فقط تحت نظر پزشک متخصص زنان و در بیمارستانهای مجهز انجام شود .
فواید اقدام به وضع حمل طبیعی شامل :
نداشتن عمل جراحی شکمی و طبعا باز نشدن شکم
دوران نقاهت کوتاه تر
ریسک پائین تر عفونت
خونریزی کمتر
در ضمن این گزینه برای خانم هایی که مایل به داشتن بچه های بیشتری هستند ، مناسب تر است .
عوارض آن ممکن است که بندرت( کمتر از 1% موارد ) پارگی رحم و صدمه به ارگان های مجاور مثل مثانه و روده ونیاز به هیسترکتومی بعدی می باشد . این نوع وضع حمل فقط در مورد خانم هایی که سابقه برش رحمی از نوع عرضی داشته اند ، توصیه می شود . خانم های با سابقه عمل برداشتن فیبروم رحم در صورتی که در جریان عمل قبلی دیواره داخلی رحم باز نشده باشد ، کاندید خوبی برای آن هستند.
در برخی موارد بیمار از نوع برش رحمی قبلی خود آگاهی ندارد ، لذا مشاهده پرونده اعمال جراحی سابق بیمار توسط پزشک مفید است . انجام اینداکشن ( تقویت انقباضات رحمی با دادن اکسی توسین ) مجاز میباشد ولی از دادن پروستا گلاندین ها بایستی خودداری شود .این نوع از وضع حمل در خانم های چاق و نیز جنین درشت و یا حاملگی پس ازترم و پره اکلامپسی مادر توصیه نمی شود .


کالج متخصصین زنان آمریکا توصیه می کند که حتما این طریقه از وضع حمل تحت نظر پزشک متخصص زنان انجام شود . 
جهت مشاهده به گالری عکس سزارین در این وبلاگ مراجعه کنید .


برچسب‌ها: سایت دکتر زنان, متخصص زنان خوب, دکتر زنان خوب, بیماری های زنان, پارگی و گشادی رحم
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 10:25  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

مراحل رشد جنین در بارداریمراحل رشد جنین در بارداری

سه ماهه اول حاملگي: بعد از عمل لقاح ، تخم بارور شده که تقريبا به اندازه ته يک سوزن است،شروع به تقسيم مي کند ودر ديواره رحم که براي تغذيه جنين نرم وپر خون شده ، جاي مي گيرد وبتدريج رشد مي کند .جنين ابتدا زائدهاي به شکل دم دارد ودر پايان هفته چهارم (ماه اول) اندازه آن از سر تا دم تقريبا نيم سانتيمتر است.دراين مرحله دستها وپاها بطور جداگانه ديده مي شود ،دستگاه گوارش شروع به تشکيل شدن مي کند .قلب جنين که به صورت لوله اي است ،ضربان نسبي دارد وخون را به تمام قسمت هاي جنين مي رساند

در پايان هفته هشتم (ماه دوم) قد جنين 2/5 سانتيمتر ووزن آن حدود 1تا2 گرم است. اندام هائي مثل دستها ، پاها ، انگشتان ، آرنج و زانو مشخص شده واولين مراکز استخوان سازي تشکيل مي شود. قسمتي که قبلا به شکل دم ديده مي شد،از بين مي رود.در انتهاي هفته دوازدهم (ماه سوم) جنين حدود30 گرم وزن وتقريبا 7/5 سانتيمتر قددارد.علاوه براندام ها،گوش خارجي کاملا ديده مي شود .چشم ها تقريبا کامل شده،ناخن ها شروع به شکل گيري مي کند ، اندام هاي تناسلي ظاهر شده ولي تعيين جنسيت مشکل است

سه ماهه دوم حاملگي: اعضا واندام هاي جنين که در سه ماهه اول بارداري تشکيل شده اند. در سه ماهه دوم رشد کرده و بتدريج تکامل مي يابنددر اين مرحله به علت رشدجنين توجه به رژيم غذائي مادربسيارمهم است.مادربايد بيشتر غذاي سرشار از پروتئين مصرف نمايددر پايان ماه چهارم جنين 16 سانتيمتر قد، 120 گرم وزن ودرپايان ماه پنجم 25 سانتيمتر قد و240 گرم وزن دارد.همانطوري که اشاره شد در اين ماه حرکات جنين توسط مادر احساس شده وصداي قلب او شنيده مي شود .درپايان 3 ماهه دوم ، جنين شش ماهه حدود 30 سانتيمتر قد و بيش از نيم کيلوگرم وزن دارد ، پوست بدنش پرچين وچروک و سرخ رنگ است و روي آنرايک لايه چربي مي پوشاند.

سه ماهه سوم حاملگي: درپايان ماه هفتم قدجنين حدود37/5 سانتيمتر ووزن او حدود 1200 گرم مي شود . نوزاداني که در اين زمان به دنيا آيند، زنده مي مانند ولي نيازمند مراقبتهاي ويژه در بيمارستان هستند. در ماه هشتم قد جنين به40 سانتي متر و وزنش بحدود 2 کيلوگرم مي رسد و همه دستگاه هاي بدن در اين زمان کامل است .بالاخره در پايان نه ماهگي جنين تقريبا 50 سانتيمتر قد وبيش از 3 کيلوگرم وزن دارد، پوست بدن صورتي رنگ است ولگدزني وحرکاتش به دليل اشغال فضاي بيشتر دررحم ، کمتر مي شود.جنين کاملا آماده تولد است .

جهت مشاهده عکس جنین در هفته های مختلف بارداری به مبحث گالری عکس جنین در این وبلاگ مراجعه کنید . 
و به منظور مطالعه بیشتر به مبحث مراقبت بارداری این وبلاگ مراجعه کنید. 


برچسب‌ها: مراحل رشد جنین در بارداری, هفته به هفته بارداری, مراقبت بارداری, بیماری های زنان زایمان, بیماری های زنان
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 20:34  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

ویدئو مراجل رشد جنین - در بارداری تا زایمان

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 20:32  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

سزارین با ویدئو و گالری عکس

سزارین یک جراحی بزرگ است که با شکافتن پوست روی شکم ، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است به طورمتوسط، ۱۰ درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود،طبق آمار رسمی در ایران حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد زایمانها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران سزارین ۵ برابر سایر نقاط جهان است.  امروزه در برخی از بیمارستان های ایران این آمار حتی  ۱۰۰ در صد نیز گزارش شده است برخی متخصصین علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین، فرار از درد زایمان است. اما عمل سزارین خود با درد فراوان همراه است و عواقب منفی متعددی نیز به همراه دارد     چرا در ایران آمار میزان سزارین به طور غیر متعارف بالا رفته است؟ علل زیادی برای این سوال وجود دارد و به گفته برخی متخصصین بارزترین علت آن پیشرفت پزشکی و تکنولوژی می باشد که در مواقع خطر برای مادر و جنین مفید واقع می شود برای مثال خطرات عمل جراحی برای مادر خیلی کاهش یافته است (به علت امکانات بیهوشی، انتقال خون و آنتی بیوتیکها). مراقبتهای نوزادی نیز پیشرفت کرده و خطرات سزارین برای نوزاد نیز کاهش یافته است. همچنین روشهای بهتری برای تعیین سلامت جنین در حین دردهای زایمانی وجود دارند. بنابراین بامشاهده علایم خطر برای جنین ویا مادر در حین دردهای زایمانی  می توان فوراً او را سزارین نمود، در حالی که این امکانات در۲۰ سال پیش وجود نداشت.یک علت دیگر از منشاء پزشکان می باشد. متأسفانه برخی از پزشکان به خاطر اینکه ریسک یک زایمان مثلاً با دستگاه (واکیوم و یا فورسپس) را متحمل نشوند فوراً بیمار را سزارین می کنند و البته هزینه بیشتری نیز صورت می کنند.   ۱- انتخاب مادران و تفکر اشتباه زنان علت دیگر افزایش تعداد سزارین، خود بیماران هستند. متأسفانه برخی از خانمها سزارین را مثل یک پدیده مد می پندارند و فکر می کنند که هر کس مدرن تر و یا امروزی تر است باید سزارین شود و حتی اصطلاحاتی مانند این که زایمان طبیعی یک نوع ((توحش)) است نیز گفته شده است. برخی هم فکر می کنند سزارین برای نوزادشان بهتر است، چرا که ((فشار)) برروی سر بچه وارد نمی شود. باید به چنین خانمهایی تذکر داد که همین فشاری که جنین تحمل می کند برای او حتی مفید هم هست چرا که با حالت مکشی که ایجاد می کند ریه های او راپاک می نماید. به همین علت است که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند. از بابت فشار بر روی سر جنین نیز نباید نگران باشند چون استخوانهای سراو به نحوی هستند که این فشار را به خوبی تحمل می کنند و هیچ عارضه ای برای نوزاد پیش نمی آورد، مگر در مواردی که سر جنین نسبت به لگن مادر بزرگ باشد که دراین مواقع سزارین برای مادر و جنین مفید و ضروری می باشد. حتی در یک تحقیق روشن شد بچه هایی که با روش طبیعی به دنیا آمده اند، بهره هوشی بالاتردارند (باهوشترند). از نظر مد و مدرنی باید بدانند که امروزه در کشورهای پیشرفته زایمان طبیعی را یک موفقیت بزرگ برای زنان می دانند و سزارین را یک شکست تلقی می کنند بطوری که کلوپهای حمایت از سزارینی ها تشکیل می شود تا آنها را از نظر روحی حمایت کنند چرا که معتقدند قادر به کسب یک موفقیت بزرگ نشده اند.  از نظر پیشرفته بودن هم باید تذکر داد که با این که سزارین یک عمل  پیشرفته می باشد ولی یک عمل جراحی بزرگی است که در صورتی که برای  بیمار واجب نباشد اصلاً عاقلانه نیست. امروزه در آمریکا هیچ پزشکی نمی تواند بدون یک علت پزشکی قابل قبولی اقدام به سزارین بیمار کند و چیزی بعنوان سزارین اختیاری که ما در ایران داریم، وجود ندارد. یعنی  اگر چنین کاری را انجام دهند از نظر قوانین پزشکی توبیخ می شوند!   دلایل مورد قبول برای اجرای یک سزارین   1.  عدم تطابق سرجنین بالگن مادر: اغلب اینگونه موارد درموقع دردهای زایمانی مشخص می شوند.به این ترتیب که با وجود انقباضات زایمانی،پیشرفت زایمان خوب نیست ویا این که در معاینه داخلی متوجه این عدم تطابق می شوند.البته موارد تنگی ویا اختلاف اندازه بسیار فاحش،قبل از دردها ودر یک معاینه دقیق داخلی که توسط مامایا پزشکتان در ماه آخر صورت می گیرد مشخص می شود 2.  زجرجنین: زجر جنین به معنای تغییرات بارزدر تعداد ضربان قلب جنین است که نشان دهنده این موضوع می باشد که میزان اکسیژن خون او کافی نیست و مواد زاید خونش بیش از اندازه است . در این صورت معمولاً عمل سزارین بطور اورژانس انجام می شود . 3.  طرز قرار گرفتن غیر عادی جنین : وضعیت طبیعی قرار گرفتن جنین به صورت سر به پایین وداخل لگن مادر است. اگر مثلاً جنین به صورت عرضی قرار گیرد امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. در صورتی که پاهای جنین داخل لگن مادر باشد (سراو بالا باشد) در برخی موارد امکان زایمان طبیعی وجود دارد ولی اغلب مواقع سزارین راه انتخابی است. 4.  مشکلات مربوط به جفت و بند ناف:  اگر جدا شدن زودرس جفت صورت گیرد و یا جفت بجای این که در قسمت فوقانی رحم واقع شود، بر روی دهانه رحم قرار گیرد (جفت سرراهی)، بهترین روش زایمان همان سزارین می باشد. ممکن است در حین یک دوره دردهای طبیعی، ناگهان بند ناف جنین به داخل مجرای زایمانی و جلوی سر جنین لیز بخورد. در چنین حالتی بند ناف بین سر جنین و لگن مادر تحت فشار قرار می گیرد و جریان خون و اکسیژن به جنین قطع می گردد. این مورد نیزاز موارد سزارین اورژانس می باشد. 5.  سزارین قبلی : قبلاً اعتقاد براین بود که اگر یک بار سزارین شد، باید همیشه سزارین شود. البته در برخی بیماران این قانون هنوز هم حاکم است ولی امروزه اعتقاد بر اینست که اگر علت سزارین قبلی در این حاملگی وجود ندارد (مثلاًحاملگی قبلی جنین بطور عرضی قرار داشته ولی دراین حاملگی جنین با باسر قرار دارد) و بیمار در یک بیمارستان مجهز قرار دارد می تواند تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان، زایمانی طبیعی انجام دهد. باید بیماران تفهیم شوند که در صورتی که مورد منعی برای این اقدام وجود نداشته باشد، زایمان طبیعی بسیار مطمئن تر و بی خطرتر از یک عمل جراحی بزرگی مثل سزارین می باشد. عوارض مربوط به مادر و جنین کاهش می یابد و یک فاکتور مهم دیگر یعنی هزینه نیز کاهش می یابد . هزینه یک زایمان طبیعی حدود یک چهارم عمل سزارین می باشد . البته خانمهایی که قبلاًسزارین شده اند و برش روی رحمشان به صورت طولی انجام شده نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند. فقط خانمهایی که برش روی رحمشان عرضی بوده و مورد منعی برای زایمان طبیعی ندارند، می توانند به این فیض برسند. (معمولاًبرش روی شکم بابرش روی رحم مطابقت دارد اما گاهی اینطور نیست، بنابراین داشتن پرونده پزشکی باقید نوع برش روی رحم الزامی است.) 6.  دخالتهای پزشکی بیش از اندازه در دوره دردهای زایمانی:  مصرف داروهای مسکن زودتر از موقع و یا داروهای محرک انقباضات (بیش از حد مجاز) می تواند پیشرفت زایمان را کند نماید و به علت زایمان طول کشیده، سزارین انجام شود. آمار نشان داده است که بیماران تحت نظر ماماها کمتر سزارین می شوند. یکی از دلایل آن اینست که ماماها کمتر از پزشکان از داروهای مختلف استفاده می کنند و علت دیگر اینست که چون خود ماما نمی تواند عمل سزارین را انجام دهد، سعی می کند تا جایی که برای بیمار و جنین ضرری نداشته باشد، زایمان او رابه صورت طبیعی انجام دهد. 7.  جنینهای نارس و دیررس:  (کمتر از ۳۸ هفته و بیشتر از ۴۲ هفته ). چون جنینهای نارس احتمالاً تحمل فشار زایمان طبیعی رانخواهند داشت و جنینهای دیررس به علت درشتی و اشکال در خون رسانی آنها نیز دچار مشکل در زایمان طبیعی می شوند . 8.  جنینهای دارای مشکلات RH  خون: جنینهایی هم که مشکلات ناشی از RH خون دارند بهتر است با روش سزارین متولد شوند چون به اندازه کافی قوی نیستند که زایمان طبیعی را تحمل کنند. 9.  چند قلویی : گاهی زایمان دو قلوها به صورت طبیعی صورت می گیرد اما در اغلب موارد سزارین به عنوان بهترین راه انتخاب می شود. حاملگیهای بیش از دو قلو یی حتماً به صورت سزارین خاتمه می یابند . 10. موارد متفرقه: مانند عفونت هرپسی در ناحیه تناسلی (نوعی عارضه تبخال مانند بسیار مسری که برای جنین خطرناک است). فشارخون بالا، تومورهای فیبروییدی، بیماری قند، ایدز مادر و دوره دردهای زایمانی که بسیار طول کشیده باشد از موارد دیگر سزارین می باشند. سابقه مرگ نوزاد‏، سابقه ی نازایی و شکم اوّل مسن (بیش از ۳۵ سال) نیز قابل ذکر هستند.  عوارض سزارین باوجود پیشرفتهای پزشکی و افزایش امنیت عمل جراحی، بااین حال یک سزارین، خالی از خطر  و عوارض نمی باشد. عوارض مربوط به مادر عبارتنداز: خونریزیهای پس از عمل، لخته های خونی (که در برخی از موارد بسیار خطرناک و حتی کشنده هستند)، عفونت و چسبندگیهایی در رحم و لوله ها و حتی روده ها، عوارض بیهوشی و دردهای مربوط به بخیه ها (در مقایسه با زایمان طبیعی که معمو لاً فرد زایمان کرده، از فردای زایمان می تواند راه رفتن و فعالیت عادی رااز سر بگیرد در حالی که خانمی که سزارین شده تا چندین روزاز دردهای شکمی و محل بخیه ها شاکی است). پس باید بخاطر سپرد که : ۱-روزهای بستری در سزارین برای بیمار بیشتر است، ۲- احتمال خونریزی بعد از زایمان بیشتر است .  ۳-دردهای لگنی و چسبندگی بیشتر است،  ۴-مدت زمانی که فرد بتواند به روال عادی زندگی برگردد بیشترست  ۵- احتمال نازایی بعد از سزارین وجود دارد. عوارض مربوط به جنین : عبارتند از یرقان و مشکلات تنفسی. البته منظور اینست که احتمال بروز این مشکلات در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان زایمان طبیعی است نه این که حتماً در هر نوزادی که با روش سزارین به دنیا می آید این مشکلات نیز پیش می آید. فشاری که در حین زایمان طبیعی به قفسه سینه نوزاد وارد می آید کمک زیادی به تمیز کردن ریه های او از ترشحات و مایعات می کند که بر قراری یک فعالیت تنفسی عادی را برای نوزاد ایجاد می کند. البته باز هم باید تأکید نمود در صورتی که ماما یا پزشکتان تشخیص دهد که عمل سزارین برای شما و نوزادتان مفیدتر است باید سزارین انجام شود و عوارض آن با عوارض مربوط به یک زایمان طبیعی مشکل باید سنجیده شود و هرکدام برای شما مفیدتر است انتخاب گردد . یکی دیگر از عوارض سزارین، عوارض مادی آن است. همانطور که قبلاً ذکر شد هزینه یک عمل سزارین و مدت بستری پس از آن حدود ۴ برابر و یا بیشتر از یک زایمان طبیعی است. عمل سزارین عمل جراحی بزرگ است و بعد از سزارین انتظار بروز این رویدادها را داشته باشید و موارد زیر را رعایت کنید: ۱- دردی که معمولا در روز اول پس از جراحی  شدیدتر است و بعد از آن باید فروکش کند. ۲- ترشح از دستگاه تناسلی که طبیعی است. ۳- هر روز مقدار فراوانی آب بنوشید – بین ۸ تا ۱۰ لیوان. ۴- از بلندکردن اشیای سنگین و از بالارفتن از پله‌ها خودداری کنید. ۵- رانندگی نکنید تا زمانی که بتوانید به راحتی کمربند ایمنی را ببندید. ۶- در صورتی که محل برش جراحی قرمز و متورم شد، به دکترتان اطلاع دهید. چه اتفاقاتی در حین سزارین رخ می دهد ؟ عمل سزارین یک عمل جراحی بزرگ است. قبل از عمل شکم شما شسته می شود و موهای روی آن اصلاح می شود و یک سوند ادراری در مثانه شما کار گذاشته می شود (تا که مثانه خالی بماند) و یک سرم به شما وصل می شود تا مایعات و داروهای لازمه از آن طریق بشما رسانده شود. روی تخت اطاق عمل می خوابید و بیهوشتان می کنند. قبل از بیهوشی، پارچه های استریل مخصوصی روی شکمتان پهن می شود و شکمتان با مواد ضد عفونی کننده شسته می شود. البته در برخی از بیمارستانها و بعضی از پزشکان، بیهوشی کامل نمی دهند و نوعی بی حسی ایجاد می کنند که از کمر به پایین بی حس می شوید بدون این که بخوا ب روید. در این صورت می توانید به دنیا آمدن نوزادتان راهم  ببینید! عوارض و فواید این دو نوع بیهوشی و این که امکان اجرای آن هست یانه را از پزشکتان سوال کنید. البته اغلب موارد به همان صورت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. سپس یک برش بر روی جدار شکم (همه لایه های آن) و یک برش هم بر روی رحم ایجاد می شود. معمولاً هر دو این برشها به صورت عرضی صورت می گیرد که هم زودتر ترمیم می شود و  هم خونریزی کمتری دارد. مرحله بعد، تولد نوزاد است که معمولاً در همان دقایق اوّل جراحی صورت می گیرد. سپس خارج نمودن جفت که از همان شکاف صورت می گیرد و در نهایت شکافهای ایجاد شده بخیه زده می شود که این مرحله طولانی ترین بخش عمل می باشد. بخیه های داخلی کشیدنی نیستند ولی بخیه های روی پوست معمولاً از نوع کشیدنی هستند که از یک تا دو هفته پس از زایمان باید آنها راکشید (البته گاهی هم از نوع جذب شدنی می باشند).    پس از عمل جراحی، شما را به قسمت دیگری در همان بخش اطاق عمل منتقل می کنند. در اینجا ممکن است چند ساعتی بمانید و فشارخون، نبض، درجه حرارت و خونریزی رحمی شما مرتب کنترل می شود. داروهای لازم برای جمع شدن رحمتان و آنتی بیوتیک از طریق همان سرمی که در ابتدا بشما وصل شد تجویز می گردد. درصورتی که درد شدیدی دارید حتماً به پرستار آن قسمت اطلاع دهید تا در صورت امکان به شما مسکن تزریق کنند (که معمولاً صورت می گیرد). پس از چند ساعت به بخش منتقل می شوید ولی حداقل زودتر از ۸ ساعت نباید از تختتان خارج شوید، که البته خودتان هم احتمالاً تمایل و توانایی آنرا هم ندارید، چرا که نشستن تنها هم زحمت زیادی برایتان دارد، چه برسد به بلند شدن و راه  رفتن. با این حال باید بالاخره دردها راتحمل کنید و راه بروید، چرا که راه رفتن عمل ترمیم راتسریع می کند و از تجمع گاز در روده هایتان جلو گیری می نماید. سوند ادراری شما معمولاً تا روز بعد خارج می گردد (شاید هم همان روز)، ولی سرمتان ممکن است ۲ یا ۳ روزی باقی بماند. یکی دو روز پس از سزارین، عمل روده هایتان بطور عادی برمی گردند و حرکات آنها و تولید گاز می تواند برای شما ناراحت کننده باشد . اگر این مشکل راداشتید به  پزشکتان اطلاع دهید تا با تجویز برخی داروها و یا حتی تنقیه به شما کمک کند. پس از ۳-۲ روز، بسته به نظر جراحتان، احتمالاً مرخص می شوید (مگر آنکه خدای ناکرده مشکلی داشته باشید). پزشکتان به شما توصیه می کند که برای مدتی کارهای سنگین انجام ندهید، از پله زیادی بالاو پایین نروید و رویهم رفته مراقب خودتان باشید. البته شما هم مانند خانمهایی که به شکل طبیعی زایمان نموده اند می توانید از همان روز اوّل به نوزادتان شیر دهید. تنها تفاوت اینست که شما ازهمان لحظه اوّل نمی توانید به این فیض برسید و باید چند ساعتی صبر کنید تا اثر داروها ی بیهوشی از بدنتان خارج شده باشد. معمولاً برای شیر دادن، شما بیشتر از آنها احتیاج به کمک دیگران دارید چرا که نشستن و نگه داشتن طفل برایتان مشکل تر است. ولی نگران نباشید، چند روز بعد شما هم مانند آنها مشکلی نخواهید داشت.                                       چرا ایران رکورد دار عمل سزارین است؟ ۱- ترس از زایمان طبیعی  طرفداری از سزارین این روزها هم از جانب بیماران صورت می‌گیرد و هم پزشکان که دو جنبه اصلی در یک زایمان را شامل می‌شود. شاید اولین علت تمایل بیماران به سزارین ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن باشد و عامل مهمی که موجبات این ترس را فراهم می‌کند کمبود امکانات در زایمان طبیعی، تسهیلات کمتر بیمه و روش نادرست زایمان طبیعی در شرایط فعلی باشد. در حقیقت زایمان مادر، در محیطی آرام و امن که شخص، کادر مامایی آن را غمخوار خود بداند و به طور کلی از زایمان طبیعی خود خاطره خوبی در ذهنش بماند می‌تواند اهرمی برای تبلیغ این زایمان باشد. مادر باید مطمئن باشد که در هر ساعتی که وقت زایمانش فرا برسد شرایط کادر مامایی یکسان است و او می‌تواند در فضایی مناسب زایمان کند. مسئله مهم دیگر طرفداری پزشکان از سزارین است و معمولا علل مختلفی را شامل می‌شود. یکی از این عوامل قابل پیش‌بینی بودن سزارین و مشخص بودن برنامه پزشک است که در نتیجه دغدغه کمتری را به او تحمیل می‌کند و چون تمام کادر مامایی با مسؤولیت وی و تحت اختیار پزشک اداره می‌شود مطمئن‌تر است و پزشک ترجیح می‌دهد با خاطری آسوه‌تر عمل خود را انجام دهد. ۲- مشکل تعرفه‌ها و انتخاب پزشکان بخاطر سود مالی از نظر پزشکان زایمان طبیعی ۳ تا ۴ برابر سزارین دردسر ساز است ولی تعرفه‌هایی که به آن اختصاص داده شده خیلی کمتر از سزارین است که این موضوع نیز بر افزایش سزارین در ایران دامن می‌زند در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا تسهیلات ویژه‌ای را برای زایمان طبیعی اختصاص داده‌اند که افراد را به آن ترغیب می‌کند.  ۳- علل علمی که پزشک را مجبور به انتخاب سزارین می کند هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارین بکشد به هر حال به این نکته هم باید توجه کرد که یکی از شرایط زایمان طبیعی اورژانسی شدن و اضطرار سزارین در حین زایمان است. با توجه به این که ۸ تا ۱۰ درصد زایمان‌ها نیاز ضروری به سزارین پیدا می‌کند هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارین ختم شود و این شرایط قابل پیش‌بینی نیست.  افت قلب نوزاد،کنده شدن جفت و حوادث اورژانسی دیگر ممکن است زایمان طبیعی را به سزارین بکشد اما نباید این حوادث را عارضه زایمان بدانیم و مهم است بدانیم در خیلی از موارد اگر سزارین صورت نگیرد جان مادر و نوزاد در خطر می‌افتد. ورزش مناسب در دوران حاملگی راه حل اصولی و مهمی که کمتر مادران از آن اطلاع دارند و کمتر توصیه می‌شود ورزش مناسب در دوران حاملگی است که شرایط راحت‌تری را در زایمان طبیعی برای فرد به همراه دارد و می‌تواند عامل روی آوردن بیشتر مادران به زایمان طبیعی باشد. به جای این که اولین راه زایمان کم درد را سزارین بدانیم و آن را توصیه کنیم به مادرانمان آموزش ورزش مناسب این دوران را بدهیم که آنها را ترغیب به زایمان طبیعی کند. در زایمان طبیعی اگر در دوران بارداری اصول راه رفتن صحیح و ورزش‌های مناسب این دوران انجام شود هم درد زایمان و هم عوارض بعد از آن کمتر می‌شود. از طرفی نوزاد هم وقتی این شرایط به دنیا بیاید تنفسش طبیعی‌تر است. بعضی زنان افتادگی رحم را به طبیعی یا سزارین شدن فرد نسبت می‌دهند در حالی که در بیشتر موارد علت آن غلط راه رفتن، غلط نشستن و گودی کمر فرد است. بهتر است زایمان طبیعی به دست ماماها سپرده شود و آنها را طوری آموزش دهیم که از عهده این کار به درستی برآیند و فقط در موارد حاد و اضطراری از پزشکان کمک بگیرند. عوارض روش زایمانی سزارین به مراتب دشوارتر و نگران کننده تر از روش طبیعی زایمان است. تحقیقات نشان داده است که مرگ و میر نوزادان در ایران بین ۹ تا ۱۰ برابر کشورهای پیشرفته و برابر ۶ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است. مطابق بیانیه سازمان بهداشت جهانی WHO ، در سال ۱۹۸۵ کشورهایی که از کمترین میزان مرگ و میر در حوالی تولد برخوردارند ، همزمان میزان سزارین زیر ۱۰ درصد را دارند. انتخاب روش سزارین از طرف پزشک عمدتا ناشی از فاکتورهای غیر مامایی شامل موارد زیر است :  ۱- استفاده از تکنولوژی در انجام زایمان ۲- ترس از شکایت بیماران  ۳- محرک های مالی مانند تعرفه بیشتر ۴- ترجیح پزشکان به انجام زایمان در زمان کمتر  ۵- سیستم  آموزش پزشکی و نگرش پاتولوژیک نسبت به زایمان در دانشگاه ها تحقیقات نشان داده است در کشورهایی که آمار سزارین پایین است ، مادران تمایل بیشتری به انجام زایمان طبیعی دارند و عامل این تمایل ، رضایت آنان از انجام زایمان واژینال است. میزان کلی سزارین در غرب که طی ۱۹۸۰ به ۲۵ درصد رسیده بود ، با راهکارهای دولت ها بسیار کاهش یافت و هم اکنون در بعضی کشورها به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است. میانگین این آمار در غرب هم اکنون چیزی نزدیک به ۲۰ درصد است ، حال آنکه در ایران این رقم به ۳۵ درصد ( ۶۰ درصد در شهرها و ۱۰۰ درصد در بعضی از بیمارستانهای خصوصی تهران ) رسیده است. آمارها نشان می دهد ۵۲ درصد زایمان هایی که در بیمارستانهای خصوصی و ۳۰ درصد در بیمارستانهای دولتی صورت می گیرد ، به عمل جراحی سزارین می انجامد. سزارین باعث کاهش عوارض زایمان برای نوزاد نمی گردد برخی زوجین برای مصون ماندن نوزاد از خطر زایمان ، روش سزارین را انتخاب می کنند که بر اساس اظهارات پزشکان متخصص ، چنین روشی به هیچ وجه از بروز آسیب به نوزادان جلوگیری نمی کند. نتایج تحقیقات انجام شده در دنیا در میان دو گروه از نوزادانی که با روش های طبیعی و سزارین متولد شده اند ، نشان داده که با افزایش سزارین میزان آسیب های ناشی از زایمان کاهش نیافته است.  ۷۵ درصد سزارین هایی که در کشور ایران  انجام شده ، غیر ضروری و به صورت انتخابی بوده است. میزان بالای سزارین های غیر ضروری در کشور ایران زنگ خطر برای متولیان بهداشت و درمان است  این وضعیت نشان می دهد که مادران به میزان بیشتری به انجام مشاوره های دقیق برای آگاهی از عوارض زایمان سزارین نیاز دارند. در اتاق زایمان با مادران باردار رابطه خوبی برقرار نمی شود و زنان باردار ممکن است ساعتها درد را تحمل کنند. مهم ترین علت روی آوردن زنان باردار به سزارین ، عدم استفاده از روش های بی دردی زایمان و همچنین برخورد بد با زنان باردار است.ماماها در انجام این روش ها تبحر ندارند و انجام این روش ها اساسا در ایران معمول نیست. متاسفانه در بیمارستان با مادران باردار رابطه خوبی برقرار نمی شود و زنان باردار ممکن است ساعتها درد را تحمل کنند. در حالی که مادر طی عمل سزارین بیهوش است و دردی حس نمی کند و پس از زایمان هم مادرانی که نوزاد خود را به صورت سزارین به دنیا آورده اند ، حس بهتری دارند. با اینکه همین مادر باردار ممکن است برای انجام یک جراحی بسیار کوچک به چند پزشک مراجعه کند و از نظر همه مطلع شود یا برای یک جراحی لثه مدت ها تعلل کند اما با اختیار به انجام عمل جراحی سزارین تن می دهد. طبیعی است در صورتی که فرد از انجام زایمان طبیعی رضایت نداشته باشد ، این تجربه به بقیه منتقل می شود و می تواند عده بسیاری را به زایمان طبیعی بدبین کند. این یکی از بزرگترین دلایل کاهش آمار زایمان طبیعی در ایران است…   مشاوره زنان پیش از زایمان و ارائه آموزشهای لازم در دوران بارداری عامل فراموش شده در ایران است تحقیقات انجام شده در ایران نشان می دهد سزارین به عنوان مهم ترین خطر جدی افسردگی پس از زایمان تلقی می شود. بنابراین مشاوره زنان پیش از زایمان و ارائه آموزشهای لازم در دوران بارداری به آنان به میزان زیادی موثر خواهد بود ، چون مادران را در انتخاب روش صحیح زایمان راهنمایی می کند. میزان سزارین در ایران بیش از  ۳  برابر نرخ جهانی است. بر اساس شاخص های بهداشت جهانی میزان سزارین بین ۵ تا ۱۵ درصد از کل زایمانها را شامل می شود که در ایران این وضعیت ۳۵ تا ۴۵ درصد است و در بعضی نقاط کشور ایران این میزان به بیش از ۸۰ درصد رسیده است. در حال حاضر ۷۰ درصد زایمان ها به سزارین منجر می شود و بر خلاف دیگر کشورها که در این زمینه تبلیغات مناسب دارند ، در ایران ترویج زایمان طبیعی نیز صورت نمی گیرد. بالا رفتن آمار عمل سزارین ، نشان دهنده دو واقعیت تلخ در جامعه ایران است. نخست اینکه عده ای به دنبال منافع مالی خود ، حاضر هستند جان مادر و نوزادش را به خطر بیندازند و دوم اینکه سطح آگاهی جامعه در مسائل پزشکی ، هنوز در حدی قرار نگرفته که بتواند معایب و مزایای شیوه علم نوین پزشکی را از یکدیگر تشخیص دهد   مزایای زایمان طبیعی مدت بستری شدن و  توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند. حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریباً نصف یک عمل سزارین است لذا خطر خونریزی و کم خونی، در یک زایمان طبیعی خیلی کمتر از زایمان به طریق  سزارین می باشد. خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد، درحالیکه برای مادرانی که به روش سزارین زایمان می نمایند این خطرات اجتناب ناپذیر است . از نظر اقتصادی زایمان طبیعی به نفع مادر، بیمارستان و جامعه می باشد. درصد ابتلاء به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی نموده اند. مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا که خوردن آغوز یا کلستروم  به عنوان اولین واکسن برای  کودک منافع  بسیاری دارد. مادرانی که زایمان طبیعی نموده اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادرانی می باشند که بطریقه سزارین نوزاد خود را بدنیا آورده اند. پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزشهای مناسب ، به مراتب سریعتر از زمانی که سزارین می شوند، می توانند تناسب  اندام خود را بدست آورند. بطور متوسط  مدت اقامت مادران سزارینی در بیمارستان دو برابرو نیم  مادرانی است که زایمان طبیعی داشته اند . بعضی از خانمها دوست دارند در طول مدت زایمان خود کاملاً هوشیار بوده و بطور کامل در جریان روند زایمان قرار گیرند. درمدت انجام عمل سزارین ممکن  است  از بیهوشی عمومی استفاده شود ، در نتیجه  تماس اولیه نوزاد با مادر و شروع شیردهی به نوزاد به تاخیر می افتد.   توصیه های ما به مادران باردار: ترس و هراس بی مورد از زایمان  را از خود دور  کنید . به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد حاملگی و زایمان و حل مشکلات خود به افراد مجرب و آموزش دیده در مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید . آنها قادر خواهند بود شما را راهنمائی کنند. برای اطمینان از سیر طبیعی حاملگی و تامین سلامتی خود و نوزادتان  حتماً بطور مستمر در دوران بارداری به مراکز بهداشتی درمانی ، ماما و یا پزشک مراجعه و به توصیه های بهداشتی آنان، عمل نمائید. انجام معاینه داخلی ( توسط پزشک ) در سه ماهه آخر دوران بارداری می تواند به آنها کمک کند تا درمورد نحوه زایمان شما آسانتر تصمیم بگیرند. رعایت برنامه تنظیم خانواده و فاصله گذاری مناسب بین حاملگیها از نکات حائز اهمیتی است که می تواند در داشتن زایمان ایمن موثر باشد. استفاده از تکنیکهای پیشرفته مانند سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت جنینی و مادر گاهی ضروری است لذا طبق توصیه پزشک حتماً آنرا انجام دهد. به پزشک یا مامای خود اعتماد کنید و به او اجازه دهید در مورد نحوه زایمان شما تصمیم بگیرد . هرگز به دلیل ترس از درد زایمان که یک امر طبیعی است . سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح ندهید. بخاطر داشته باشید در صورتی باید زایمان شما بوسیله سزارین انجام شود که امکان زایمان طبیعی برایتان وجود نداشته باشد. ترویج زایمان طبیعی به جای سزارین فقط با بخشنامه و درگیری و زور و تنبیه حل نمی شود در انتها لازم به تاکید است ترویج زایمان طبیعی به جای سزارین فقط با بخشنامه و درگیری و زور و تنبیه حل نمی شود باید موانع مختلف بر سر راه کاهش سزارین در کشور نظیر رفتارها و باورهای غلط ، نبود امکانات برای انتخاب بهتر افراد، برداشته شوند تا با ایجاد تسهیلات و امکانات مناسب برای همه زنان ، تمامی مادران باردار  بتوانند از زایمان های ایمن بدون درد و روشهای دیگر نظیر زایمان در آب استفاده کنند. باید زایمان طبیعی نیز همانند سزارین برای متخصصین زنان و زایمان داری جذابیت مالی باشد

جهت مشاهده به گالری عکس سزارین در این وبلاگ مراجعه کنید .

جهت مشاهده" ویدئو سزارین زنان با وضوح بالا " اینجانب به سایت یوتیوب و یا وبلاگ دیگر مراجعه فرمائید .          


برچسب‌ها: عکس سزارین, سزارین, زایمان در آب, بیماری های زنان زایمان, بیماری های زنان
+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت 19:17  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

ویدئو سزارین با وضوح بالا

برای دیدن این ویدئو به وبلاگ دیگر من مراجعه فرمایید:


http://iraniangynecologist.blogspot.com

برچسب‌ها: بیماری های زنان, عکس سزارین, جراح زنان, بهترین دکتر زنان, بهترین متخصص زنان
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ساعت 22:17  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

افتادگی رحم و مثانه - عمل ترمیم سیستوسل

افتادگی رحم و مثانه
در افتادگی رحم یک ارگان داخل لگنی مثل رحم و یا مثانه از جای طبیعی خود در لگن نزول یا پرولاپس  کرده و به دیواره واژن فشار می آورد .افتادگی رحم زمانی رخ می دهد که عضلات نگاهدارنده ارگانهای لگنی بر اثر عوامل مختلفی نظیر سن بالا ، حاملگی و یا جراحی تضعیف شده باشند. بیشتر خانمها درجاتی از افتادگی رحم را د ارند که این حالت می تواند برایشان ناراحت کنند ه و یا حتی درد ناک باشد ، اما در اغلب موارد مشکل طبی عمده ای محسوب نمی شود و به سمت بدتر شدن در بیشتر موارد نمی رود  و حتی در بعضی خانم ها با گذشت زمان بهتر می شود .
علل بیماری
در اغلب موارد علت بیماری ، فشار ناشی از حاملگی و زایمان بچه است . علل دیگر بیماری شامل سن بالا، چاقی ، سرفه مزمن و یبوست های مکررو تومورهای لگنی هستند.
علائم بیماری
احساس فشار در لگن ، احساس پری در زیر دل و احساس کشش در رانها یا ناحیه تحتانی کمر ، بی اختیاری ادراری و یا تکرر ادرار ، درد حین رابطه جنسی و مشکلات روده ای نظیر یبوست
تشخیص بیماری
پزشک از شما سئوالاتی در مورد نشانه های شما و دارو های مصرفی و تعداد و نحوه حاملگی های قبلی و مشکلات طبی می پرسدو سپس یک معاینه کلی شامل معاینه لگن از شما بعمل می آورد .
درمان بیماری
درمان بسته به این است که چه ارگانی درگیر است . درمان صبر و انتظار و پایش بیمار در موارد درجات خفیف بیماری که بیمار فقط دارای افتادگی بدون علائم است ، بکار می رود .در این مدت از بیمار خواسته می شود که فیبر بیشتری در رژیم غذائی روزانه ( حدود 20 گرم ) برای پیشگیری از یبوست مصرف کند و اگر دچار سرفه مزمن است آن را درمان کند .
بیمار بایستی از بلند کردن اشیا سنگین و سیگار کشیدن خودداری کند . از کافئین ( موجود در قهوه و چای و نوشابه های گازدار ) پرهیز کند و اگر دارای اضافه وزن است ، سعی در کاهش وزن خود داشته باشد. انجام ورزشهای تقویت کننده عضلات لگن یا کگل  kegel    که شامل انقباضات مکرر ( حداقل 10 با در روز هر بار 10 جلسه ) به مدت 3 تا 6 ماه در درمان درجات خفیف بیماری موثر بوده است . 
اگر هنوز پس از تغییر در نحوه زندگی فرد دارای علائم بود ، پزشک ممکن است پساری را توصیه کند پساری وسیله ای از جنس پلاستیک فشرده است که کمک به رفع درد و فشار ناشی از افتادگی بخصوص در افراد مسن و افرادیکه بدلیل شرایط بد جسمانی کاندید مناسبی برای اعمال جراحی نیستند ، میکند.
ولی اگر شما دارای افتادگی شدید رحم باشید ، ممکن است که در نگهداری پساری در واژنتان مشکل داشته باشید .
جراحی ترمیم سیستوسل - رکتوسل و پرینورافی( جراحی ترمیم پرینه و عمل تنگ کردن واژن )  گزینه مناسب یرای افرادی محسوب می شود که :
   درد شدید بدلیل پرولاپس و افتادگی رحم و مثانه  دارند
   مشکلات روده و یا مثانه مثل عدم تخلیه کافی مدفوع و یا بی اختیاری ادراری دارند
   مشکل در رابطه جنسی دارند ( بدلیل  گشادی دهانه رحم و واژن ) 

انواع جراحی برای درمان افتادگی رحم و مثانه  بسته به میزان و محل افتادگی از بالاکشیدن رحم یا مثانه و یا خارج کردن رحم ( عمل هیسترکتومی )  و یا تزریق ماده کلاژن در اطراف پیشابراه و یا روش   sling    می باشند.برای مطالعه بیشتر می توانید به بخش بی اختیاری ادراری این وبلاگ مراجعه کنید . 

عمل تنگ کردن واژن یا جراحی زیبائی زنان  - در مورد خانم هایی که مشکلات رابطه زناشوئی دارند ، با کوچک کردن سایز ولو(فرج)و واژن توسط پزشک متخصص زنان تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی ( بسته به تمایل بیمار) در اطاق عمل انجام شده و خانم ها پس از عمل احساس رضایت کامل و بهبود رابطه زناشوئی را ذکر می کنند . این عمل یکی از بی عارضه ترین عمل های جراحی زنان محسوب میشود و اکثرا" در خانم هایی که سابقه زایمان طبیعی داشته اند ، ضرورت پیدا می کند. مدت استراحت پس از عمل ، به بیمار توصیه میشود تا 6 هفته از نزدیکی پرهیز نماید تا بافتها التیام کامل یابند. درد مختصر پس از عمل با مصرف قرص ایبوپروفن 400 میلی گرمی هر 6 ساعت کاملا تا 2 روز بعد از بین میرود .برچسب‌ها: افتادگی رحم و مثانه, عمل بالا کشیدن رحم و مثانه, عمل ترمیم پرینه, عمل تنگ کردن واژن, تنگ کردن واژن
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 7:4  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  | 

پاپ اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم

 پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم )                                          
تست پاپ اسمیر، امتحان میکروسکوپی سلولهای تراشیده شده از دهانه رحم است .سرویکس ( دهانه رحم ) ، پائین ترین قسمت رحم است و در ابتدای واژن قرار دارد .
چگونه تست انجام میشود ؟
 ابتدا شما در مطب پزشک ، روی تخت معاینه ژنیکولوژی می نشینید و پاهایتان روی رکاب قرار داده می شود . سپس پزشک یک وسیله بنام اسپکولوم داخل واژن شما قرار داده و آنرا به آرامی باز می کند تا دهانه رحم رویت شود و به آرامی سلول های دهانه رحم با وسیله ای کوچک تراشیده می شود و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود .
چگونه برای تست باید آماده شد ؟
پزشکتان را در جریان موارد زیر بگذارید. اگر شما :
   هر داروئی منجمله قرص جلوگیری از بارداری خوراکی مصرف می کنید
   قبلا  سابقه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته اید
   ممکن است باردار باشید
از موارد زیر از 2 روز قبل از تست پرهیز کنید :
   دوش واژینال ( شستشوی واژن )
   داشتن رابطه جنسی
   حمام گرفتن
   استفاده از تامپون و یا هر گونه کرم واژینال از یک هفته قبل
در حین پریود ، از گرفتن پاپ اسمیر خودداری کنید چون وجود خون روی صحت نتیجه تست اثر می گذارد .ولی اگر شما دارای خونریزی غیرطبیعی رحمی هستید ، پزشک شما ممکن است که در حین این خونریزی تست را انجام دهد . در ضمن ، مثانه خود را قبل از تست تخلیه کنید .
تست چگونه احساس می شود ؟
تست پاپ اسمیر ، ممکن است که ایجاد ناراحتی مختصری شبیه کرامپهای قاعدگی در بعضی افراد بکند شما در حین تست ممکن است که احساس فشار بکنید . پس از تست ممکن است که مختصری خونریزی داشته باشید .
چرا این تست انجام می شود ؟
تست پاپ اسمیر ، تست اسکرینینگ برای پیدا کردن سرطان دهانه رحم است . اکثریت موارد کانسر سرویکس می توانند در مراحل اولیه با انجام این تست بطور منظم و نیز معاینه لگنی تشخیص داده شوند اسکرینینگ بایستی که در سن 21 سالگی و یا 3 سال پس از شروع فعالیت جنسی آغاز شود .
پس از اولین تست :
   خانم ها بایستی هر 2 سال یکبار تست پاپ اسمیر مجدد انجام دهند
   اگر سن شما بالاتر از 30 سال است و سابقه 3 بار متوالی تست منفی داشته اید ، می توانید هر 3 سال یکبار تست بگیرید .
   پس از سن 65 تا 70 سال بیشتر خانم ها می توانند این تست را قطع کنند به شرطیکه در عرض 10 سال قبل حداقل 3 بار متوالی تست منفی داشته باشند .
   شما ممکن است احتیاج به پاپ اسمیر نداشته باشید اگر که شما عمل هیسترکتومی توتال ( برداشتن کامل رحم و دهانه رحم ) انجام داده باشید و نیز سابقه سرطان و یا ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم نداشته باشید .
نتایج نرمال تست
یک نتیجه نرمال ( منفی ) نشان می دهد که هیچ سلول غیر طبیعی موجود نیست.
تست غیر طبیعی چه معنایی دارد ؟
نتایج غیر طبیعی به این گروه ها دسته بندی می شوند :
  Agus      یا     Ascus سلولهای آتی پیکال با ماهیت نامشخص _ این تغییرات ممکن است بر اثر عفونت با ویروس     HPV  باشد. همچنین ممکن است که تغییرات پیش سرطانی باشد
    LSIL یا  HSIL 
این نشان می دهد که احتمالا تغییرات پیش سرطانی موجودند . ریسک وجود کانسر سرویکس در HSIL
بالاتر است .
   کارسینوم در جا یاCIS    - به این معنی است که تغییرات غیر طبیعی وجود دارند که احتمالا به سمت کانسر پیشروی می کنند.
   ASC- H معنی میدهد که تغییرات غیر طبیعی یافت شده و ممکن است دیسپلازی گرید بالا باشد
AGS تغییرات سلولی دیده شده که پیش سرطانی در مورد قسمت های بالایی کانال سرویکال وداخل رحم هستند .
وقتی که یک تست پاپ اسمیر تغییرات غیر طبیعی نشان می دهد ، تستها ی بیشتر و نیز پیگیری های بعدی نیاز است . مرحله بعدی آن بسته به نتایج تست ، سابقه شما از لحاظ پاپ اسمیر غیر طبیعی و ریسک فاکتور های شما برای کانسر سرویکس دارد . این مراحل ممکن است که شامل :
   تکه برداری بافتی زیر دید کولپوسکوپ
   تست HPV  برای تعیین نوع ویروس که منجر به سرطان می شود . برای درجات خفیف تغییرات سلولی پزشکان اغلب توصیه به انجام مجدد تست در 3 تا 6 ماه بعد می کنند .
نکته :
تست پاپ اسمیر %100 صحیح ممکن است نباشد . در درصد کمی از موارد ، تغییرات سلولی ممکن است با این تست یافت نشوند . اما بهرحال ، هنوزهم این تست بهترین تست برای بیماریابی سرطان دهانه رحم می باشد .
خوشبختانه سرطان سرویکس به آهستگی در عرض چند سال رشد می کند و اگر تغییرات غیر طبیعی در تست دیده شود ، در اکثر موارد به خوبی درمان شده و از بروز سرطان جلوگیری می شود .


برچسب‌ها: پاپ اسمیر, سرطان دهانه رحم, سرطان رحم, هیسترکتومی, تست HPV
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 6:49  توسط دکتر مریم لطفی زاد متخصص بیماری های زنان  |